Początek realizacji projektu "Niemoc rodzi przemoc"
Gmina Świdwin/Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdwinie rozpoczęła realizację projektu "Niemoc rodzi przemoc" w ramach Programu Osłonowego "Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie" współfinansowanego ze środków Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Projekt realizuje równocześnie zadania Gminnego Programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy w Rodzinie na lata 2012-2017.
Głównym celem projektu jest poprawa sytuacji rodzin zagrożonych zjawiskiem przemocy w rodzinie na terenie Gminy Świdwin.
- Założenia projektu:
- zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej zagrożeń płynących z przemocy w rodzinie;
- poszerzenie wiedzy na temat skutków przemocy w rodzinie;
- zapobieganie powielaniu złych wzorców rodzinnych i środowiskowych;
- nabywanie umiejętności radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
- Projekt skierowany jest do mieszkańców Gminy Świdwin:
- dzieci i młodzieży;
- współmałżonków lub partnerów w związkach nieformalnych;
- osób starszych;
- osób niepełnosprawnych;
- rodziców (w szczególności rodziców objętych opieką asystenta rodziny, korzystających z pomocy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej);
- przedstawicieli służb działających w obszarze przeciwdziałania przemocy w rodzinie;
- społeczności lokalnej Gminy Świdwin.
- Instytucje zaangażowane w realizację projektu:
W realizację projektu będzie zaangażowane Partnerstwo Lokalne Gminy Świdwin, które zawiązało się w miesiącu listopadzie 2013 roku w zakresie współpracy na rzecz poprawy jakości życia mieszkańców Gminy Świdwin. W skład partnerstwa wchodzą: lider- Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Świdwinie, ZS w Bierzwnicy, ZS w Lekowie (w tym: Szkoła Filialna w Oparznie), Ochotnicza Straż Pożarna w Lekowie, Stowarzyszenie Dobrych Inicjatyw "AKORD" oraz Środowiskowy Dom Samopomocy "Razem Łatwiej" w Klępczewie.
- Okres realizacji projektu:
Lipiec 2015 r. - grudzień 2015r.
- Planowane działania:
- Opracowanie merytoryczne i graficzne Gminnego Raportu dotyczącego diagnozy tzw. "grup ryzyka".
- Lokalna Kampania Społeczna pod nazwą "Przemoc nie musi być tradycją"
Kampania społeczna skierowana będzie do lokalnej społeczności i instytucji działających na terenie Gminy Świdwin. Będzie ona ukierunkowana na uwrażliwienie na problematykę przemocy, podniesienie świadomości oraz poszerzenie wiedzy na temat skutków przemocy w rodzinie. W ramach kampanii podjęte zostaną następujące działania:
a) Zaprojektowanie i zakup ulotek oraz plakatów, publikacje w mediach, utworzenie 2 Forum na stronach internetowych: Forum dyskusyjnego na stronie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdwinie mającej na celu przybliżenie problematyki przemocy, skierowane dla osób dorosłych oraz Forum dyskusyjnego na stronie Zespołu Szkół w Bierzwnicy poświęconego problemom młodzieży i ich styczności ze zjawiskiem przemocy w rodzinie.
b) Ogłoszenie konkursu plastycznego pod patronatem Wójta Gminy Świdwin pod nazwą "Przemoc boli".
c) Zajęcia edukacyjne zwiększające świadomość społeczną na temat kryzysu, interwencji kryzysowej różnych grup wiekowych.- Zajęcia dla "zerówkowiczów"
- Zajęcia dla dzieci ze szkoły podstawowej
- Zajęcia dla uczniów gimnazjum.
- Warsztaty dla rodziców w ramach funkcjonowania innowacyjnej Nowoczesnej Szkoły Dla Rodziców.
Warsztaty - "Nowoczesna szkoła dla rodziców" - mają na celu poszerzenie wiedzy na temat skutków przemocy w rodzinie, zapobieganie powielaniu złych nawyków rodzinnych i środowiskowych oraz propagowanie prawidłowych wzorców rodzicielskich.
W ramach funkcjonowania Nowoczesnej Szkoły Dla Rodziców odbędą się następujące warsztaty:- Warsztaty profilaktyczno-edukacyjne "Mądry rodzic"
a) Prowadzona przez terapeutę ds. uzależnień
b) Warsztaty edukacyjne "Kontrola złości, czyli jak panować nad gniewem"
- Warsztaty profilaktyczno-edukacyjne "Mądry rodzic"
- Prowadzenie działań profilaktycznych w 3 świetlicach (Lekowo, Bierzwnica, Smardzko) na terenie Gminy Świdwin przez socjoterapeutę pod hasłem: "Masz dość - nie popadaj w złość!".
- Rozwój działań poradnictwa specjalistycznego z zakresu przeciwdziałania przemocy w rodzinie dla osób starszych, kobiet, mężczyzn i dzieci pod nazwą "Nie jesteśmy sami".
Poradnictwo specjalistyczne w formie sobotnich dyżurów o charakterze poradnictwa i interwencji na rzecz rodzin w sytuacji zagrożenia zjawiskiem przemocy. Będzie to nowe rozwiązanie wprowadzone przez GOPS Świdwin na terenie Gminy, w 2 świetlicach wiejskich w Ząbrowie i Bierzwnicy, gdyż nigdy wcześniej w tzw. "dni wolne od pracy" nie odbywały się tego typu formy pomocowe. Dyżury będzie pełnić socjolog- członek Zespołu Interdyscyplinarnego w każdą sobotę miesiąca przez 3 godziny przez okres 3 miesięcy, łącznie 72 godziny dyżurów. - Organizacja Letniego Integracyjnego Festynu Rodzinnego.
- Konferencja dotycząca problematyki przemocy w rodzinie.
Osoba do kontaktu: Barbara Felska - kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Świdwinie tel. 943552058.